Játra jsou nezbytným orgánem v lidském těle. Plní mnohé funkce, které jsou zásadní pro celkové zdraví. Pro své neuvěřitelné detoxikační schopnosti bývá označována jako soukromá čistička těla. Postupně si rozebereme důležitost jater, jak rozpoznat, že moje játra nejsou v dobré kondici a co s tím?
Játra a jejich funkce
Játra jsou životně důležitý detoxikační orgán. Za minutu přefiltruje až dva litry krve. Hlavní funkce jater jsou: zpracování živin z potravy, produkce žluči pro trávení, zbavit tělo toxinů a udržovat zdravou rovnováhu hladiny krevního cukru a cholesterolu. Jsou také zodpovědná za produkci bílkovin nezbytných pro srážení krve.
Jaterní testy
Jaterní testy jsou krevní testy, které měří specifické enzymy a bílkoviny v krvi, což ukazuje na funkci jater. Stanovuje se koncentrace čtyř enzymů a bilirubinu v séru. Jsou to alaninaminotransferáza (ALT), aspartátaminotransferáza (AST), gamaglutamyltransferáza (GMT), alkalická fosfatáza (ALP) a celkový bilirubin (BIL). Tyto testy mohou pomoci diagnostikovat poškození jater, zánět nebo onemocnění. Například Zvýšené koncentrace ALT a AST mohou napovídat poškození jaterních buněk (hepatocytů) a zvýšené koncentrace GGT a ALP ukazuje na poruchu odtoku žluči z jater.
Zvětšená a ztučnělá játra
Zvětšená játra, známá také jako hepatomegalie, mohou být důsledkem různých příčin (virová hepatitida, rakovina jater nebo nadměrná konzumace alkoholu). Ztučnělá nebo ztukovatělá játra neboli steatóza je hromadění tuku v jaterních buňkách. V dnešní době je to poměrně běžný zdravotní problém. Hromadění tuků v játrech, může narušit funkci nebo způsobit jejich poškození. Zvýšená konzumace alkoholu může také vést ke ztukovatění jater, ale častokrát to není hlavní příčina. Řada jich je v kategorii nealkoholických onemocnění, tzv. NAFLD (nonalcoholic fatty liver disease). Toto se děje v důsledku špatné stravy, obezity nebo jiných zdravotních problémů. Více ohroženi rozvojem steatózy jater bývají také diabetici. Nealkoholové ztučnění jater většinou souvisí s obezitou a nadměrným příjmem potravy. Pozvolné snižování tělesné váhy vede ke snížení celkového tělesného tuku a to pomáhá ke snížení obsahu tuku v játrech.
Regenerace a detoxikace jater
Pro podporu zdraví a regeneraci jater dodržujte vyváženou stravu, která je bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, maso a zdravé tuky. Omezte konzumaci alkoholu, udržujte si zdravou váhu a pravidelně cvičte. Není vědecky prokázáno, že detoxikační diety nebo očisty zlepšují funkci jater a v některých případech mohou být dokonce nebezpečné. V případě, že uvažujete o nějakém dietním režimu, doporučujeme se poradit s lékařem. Ten zná nejlépe váš zdravotní stav a doporučí vám dietní plán nebo odešle k specialistovi.
Alkohol, ztvrdlá játra a selhání jater
Nadměrná konzumace alkoholu může poškodit játra. Důsledkem je ztukovatění jater, fibróza nebo až cirhóza (tvrdnutí jater). K selhání jater dochází, když játra ztratí svou schopnost správně fungovat. Toto se může projevit žloutenkou, otoky nebo se objeví zmatenost. Závažné případy mohou vyžadovat transplantaci jater.
Role jater pro naše celkové zdraví je zásadní. Proto je nutné o játra pečovat. Rada je jednoduchá – dodržujte správné zásady stravování a minimalizujte působení škodlivých látek, jako je alkohol nebo dlouhodobá konzumace potravin bohatých na tuky nebo cukry. A nezapomínejte na cvičení. Někdy stačí zařadit mezi každodenní aktivity jenom chůzi.
Co radí lékaři, jak se starat o játra?
Jak se poznají nemocná játra a co je nejlepší na jejich regeneraci, probereme s profesorem Petrem Urbánkem, specialistou na hepatologii a gastroenterologii. Poslechněte si # 23 epizoda: Jak poznám, že moje játra nejsou v kondici?